Nu de vakantie voorbij is en de scholen weer beginnen komen vragen aan de orde over schermtijd, mobieltjes, slapen, rust etc. Niet alleen voor de kids, trouwens….. Je zou ook je eigen schermtijd eens onder de loep kunnen nemen 😉

Beweging

Het is belangrijk om grenzen te stellen aan het gebruik van computers en mobieltjes. Ontspanning is goed, maar dat bereik je veel beter door naar buiten gaan, buiiten spelen, sporten of wandelen. Net als veel ouders vind ik het jammer dat er zoveel tijd wordt besteed aan de gsm. Het is ook niet voor niks dat scholen de telefoon uit het klaslokaal bannen.

Balans

Natuurlijk kun je de gsm niet meer wegdenken en dat hoeft ook niet. Het gaat om balans. Naar buiten gaan, sporten, spelen, horen erbij. Net zoals eten en slapen. Als je ditserieus  wilt veranderen moet je dit ook serieus aanpakken, en niet tussen “de soep en de aardappelen” een verandering aanpakken. Dan kun je het beter niet aanpakken.

Gedragsverandering

Als je ingesleten gedrag wilt aanpakken moet je het serieus aanpakken, dus duidelijk aankondigen wat je niet wilt, maar ook wat je wél wilt. Tevoren goed nadenken dus of jouw aanpak en de regeltjes duidelijk en voor slechts één uitleg vatbaar zijn. Anders wordt er gesjoemeld en weet je zelf niet meer hoe je het ook al weer hebt afgesproken.

Consequenties moeten te overzien zijn

Je moet ook bedenken dat consequenties (straf, maar liever nog beloning) haalbaar moeten zijn. Vaak worden er zware straffen beloofd bij het niet nakomen van afspraken, waar men zich vervolgens niet aan houdt. Dan heeft het geen enkele zin. Je kunt beter een kleine straf (of beloning) in het vooruitzicht stellen, zodat je ook jezelf er gemakkelijker aan kunt houden. Als je je kind straft met een week geen gsm, straf je jezelf net zo hard!

Belonen of straffen

Liever belonen, maar ook weer niet met grote dingen. Een compliment is ook een beloning.

Nou weet ik ook wel dat een compliment alleen geen gedragsverandering zal geven, maar wees creatief.